Nabory wniosków - Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli


Zawartość stron

 

logo Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Uprzejmie informujemy,
że Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli
ogłasza nabór Wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2024

 
w terminie 12.03.2024 r. od godz. 7:00 - 15.03.2024 r. do godz. 15:00
 

Kwota środków dostępna w ramach limitu podstawowego KFS
wynosi 221.959,63 zł

Osoby zainteresowane, zapraszamy na spotkanie w dniu 05.03.2024 r. o godz. 9:00 w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli w sali 101 na I piętrze.
Spotkanie dotyczyć będzie warunków przyznawania środków KFS
 oraz sposobu ich aplikowania
(wypełniania wniosku).


 
Wnioski można składać terminie 12.03.2024 r. - 15.03.2024 r. w formie:

 
-  papierowej w pok. 206 od godz. 7:00 do godz. 15:00, gdzie będą odbierane bezpośrednio przez pracownika, który umieści na wniosku datę i godzinę złożenia oraz pieczątkę, lub
 
- elektronicznej poprzez platformę ePUAP lub praca.gov.pl. opatrzonej: kwalifikowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu na platformę ePUAP – w pierwszym dniu naboru od godz. 7:00 w ostatnim dniu naboru do godz. 15:00

 
Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platformy ePUAP, niewłaściwe przesłanie lub uszkodzone pliki.

Proszę nie wrzucać wniosków do skrzynki podawczej
znajdującej się przy urzędzie.
 
Wnioski złożone przed  lub po wskazanym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Wniosek i dokumenty dot. ubiegania się o środki z KFS można pobrać osobiście
w pok. 206 lub ze strony internetowej: nowasol.praca.gov.pl
(zakładka: dokumenty do pobrania), uwaga nowe druki!


UWAGA! Zaleca się, aby wniosek wypełniał pracodawca a nie organizator kształcenia.

Organizatorzy kształcenia bardzo często stosują jeden wspólny szablon wypełniania wniosku dla różnych pracodawców nie uwzględniając indywidualnych potrzeb pracodawcy. Niestety  generuje to bardzo często wiele błędów w podstawowych danych Pracodawcy ale również  uzasadnienia potrzeby odbycia kształcenia są identyczne w przypadku kilku wniosków złożonych przez różnych pracodawców oraz uzasadnienia te są bardzo ogólne i często nieadekwatne do zakresu zadań osoby szkolonej. Niewystarczające lub niecelowe uzasadnienie może stanowić podstawę do negatywnego rozpatrzenia wniosku.


W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego możliwe jest sfinansowanie:

  1. 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw;

  2. 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika dla mikroprzedsiębiorstw.

 
Środki  KFS będą przyznawane Pracodawcom z uwzględnieniem następujących priorytetów Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 2024: 

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

 Zgodnie z Wytycznymi MRPiPS, Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytet  nr 1 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Pracodawca powinien dołączyć do wniosku wiarygodne dokumenty (np. kopie faktur, rachunków, innych dokumentów zakupu, decyzję dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp.) wskazujące, że dokonał zakupu maszyn, narzędzi pomocnych w funkcjonowaniu zakładu, technologii, systemów, oraz logicznie i wiarygodnie uzasadnić chęć ubiegania się o środki KFS w ramach tego priorytetu.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie pracowników i pracodawców, którzy w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystać z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
Celem potwierdzenia spełniania priorytetu należy załączyć Oświadczenie Pracodawcy o zastosowaniu nowych procesów, technologii i narzędzi pracy (opisać jakie to są) oraz załączyć dokument zakupu-jeśli został już zakupiony.
 

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.

 Wnioskodawca powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu nowosolskiego bądź województwa lubuskiego. Proszę wskazać konkretny zawód. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o:
- Barometr zawodów 2024 powiat nowosolski,
- Barometr zawodów 2024 województwo lubuskie.
 

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.

 Wsparcie adresowane jest do osób, które

  • w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (urlop macierzyński, urlop wychowawczy, zwolnienie na opiekę nad dzieckiem, lub

  • są członkami rodzin wielodzietnych, które na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania

Warunkiem dostępu do środków w ramach tego priorytetu jest Oświadczenie stanowiące zał. nr 5 do wniosku.

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.

 Składając wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych, Wnioskodawca  w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
Kompetencje cyfrowe to m. in. obsługa komputera i programów, a także umiejętności korzystania z danych i informacji, umiejętności porozumiewania się i współpracy, tworzenie treści cyfrowych, programowanie oraz kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem.
Zawody związane z branżą IT, jak np. specjalista big data (osoba, która zajmuje się analizowaniem i przygotowaniem rekomendacji biznesowych z ogromnych zbiorów danych) czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa (przeciwdziała zagrożeniom płynącym z Internetu). To również zawody, takie jak traffic manager (zajmuje się analizowaniem ruchu na stronach WWW) czy też menedżer inteligentnych domów, które posiadają system czujników i detektorów oraz zintegrowany system zarządzania. Kompetencje cyfrowe można znaleźć na serwisie informacyjno-usługowym https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004171

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.

 Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:

  • PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych

  • PKD 29.10.C Produkcja autobusów

  • PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów

  • PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

  • PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep

  • PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych

  • PKD 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli

  • PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i komponentów. Szkolenia te mogą obejmować m.in. obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów nisko i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zero emisyjnych.
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m. in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
Celem potwierdzenia spełniania priorytetu należy załączyć Oświadczenie Pracodawcy o posiadaniu ww. nr PKD i spełnianiu priorytetu.

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.

 W ramach niniejszego priorytetu środki KFS mogą być przeznaczone na sfinansowanie kształcenia ustawicznego osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie do Urzędu. W uzasadnieniu wniosku należy wykazać potrzebę nabycia nowych umiejętności przez określoną osobę.

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

 W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiadają na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/ branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- ułatwianie rozwijania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym, każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb.
Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
Warunkiem dostępu do środków w ramach tego priorytetu jest Oświadczenie stanowiące zał. nr 6 do wniosku

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

 Priorytet adresowany przede wszystkim do przedsiębiorców i kadry zarządzającej w zakresie wsparcia umiejętności prawidłowej identyfikacji ryzyk towarzyszących danej działalności gospodarczej, umiejętności prawidłowej oceny sytuacji finansowej, trafnej oceny symptomów zwiastujących nadchodzący kryzys finansowy w danej firmie, a także umiejętności znajdowania konkretnych sposobów i rozwiązań przezwyciężania trudności i umiejętności budowania długofalowej odporności na kryzysy, aby pomimo trudności firma mogła przetrwać na rynku.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem oraz, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.

 

Wnioski rozpatrywane są pod względem:

  • zgodności dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;

  • zgodności kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;

  • kosztów usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;

  • posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;

  • w przypadku kursów – posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;

  • planów dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;

  • możliwości sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;

  • wywiązania się pracodawcy  z obowiązków wynikających z dotychczas zawartych umów dotyczących KFS.

 Nie będą finansowane z KFS kształcenia ustawiczne dla:

  •  osób współpracujących, zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj. małżonkowie, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujący przy prowadzeniu działalności;
  • osób prowadzących działalność gospodarczą niezatrudniających pracownika na podstawie umowy o pracę;

  • pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, wychowawczym lub urlopie bezpłatnym;

  • osób pełniących funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w spółce);

  • prezesów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy są jedynymi lub większościowym udziałowcem nie posiadającym umowy o pracę;

  • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych;

  • pracodawców, którzy na dzień składania wniosku nie prowadzili działalności gospodarczej przez okres min. 3 miesięcy i jednocześnie nie zatrudniają co najmniej 1 pracownika, który przepracował okres min. 3 miesięcy na umowę o pracę na min ½ etatu;

  • pracowników, którzy na dzień składania wniosku nie przepracowali okresu min 3 miesięcy na umowę o pracę na min ½ etatu;

  • osób, na które pracodawca otrzymał już dofinansowanie KFS i kształcenie będzie realizowane lub jest realizowane;

  • osób, których kształcenie nie odpowiada powierzonemu zakresowi pracy;

  • osób zatrudnionych jako pracownicy młodociani w celu przygotowania zawodowego.

 Ponadto nie będą finansowane:

  • prawo jazdy kat. B;

  • coaching;

  • obowiązkowe kursy BHP i ppoż;

  • kursy z zakresu języka obcego, z wyjątkiem szkoleń językowych wynikających z ustalanych priorytetów;

  • kształcenia ustawiczne realizowane bezpośrednio przez pracodawcę dla własnych pracowników;

  • konferencje, kongresy, zjazdy branżowe;

  • studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie;

  • koszty badań lekarskich, ubezpieczeń NNW oraz badań potrzeb w zakresie kształcenia ustawicznego zleconego firmie zewnętrznej.

 
We wskazanym przez Urząd terminie Pracodawca może złożyć jeden wniosek wraz z wymaganymi załącznikami o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego zawierający maksymalnie 3 elementy (szkolenia/studia podyplomowe/egzaminy).
 
  
Kryteria dostępu do KFS w roku 2024 w Powiatowym Urzędzie Pracy
w Nowej Soli:

-    urząd przyznaje dofinansowanie dla podmiotów posiadających siedzibę główną lub oddział w stosunku do pracowników zatrudnionych na terenie powiatu
nowosolskiego.
-    udziela się wsparcia Pracodawcom, którzy chcą uzyskać dofinansowanie dla pracowników, pod warunkiem, że na dzień składania wniosku dany pracownik
przepracował okres min. 3 miesięcy na umowę o pracę na min. ½ etatu i nadal
pozostaje w zatrudnieniu.
-    udziela się wsparcia Pracodawcom, którzy chcą uzyskać dofinansowanie dla siebie, pod warunkiem, że na dzień składania wniosku pracodawca prowadzi działalność przez okres min. 3 miesięcy i zatrudnia co najmniej 1 pracownika, który przepracował okres min. 3 miesięcy na umowę o pracę na min. ½ etatu.
-    urząd nie finansuje ze względu na wysokie zapotrzebowanie w ramach KFS szkoleń realizowanych poza granicami Polski.
-    ze względu na wysokie zapotrzebowanie ze strony pracodawców na finansowanie działań w ramach KFS Urząd nie finansuje badań lekarskich: ubezpieczeń NNW i badań potrzeb w zakresie kształcenia ustawicznego zleconego firmie zewnętrznej.
-    ustala się, że w danym naborze pracodawca może złożyć tylko jeden wniosek ubiegając się o wsparcie w ramach KFS zawierający maksymalnie trzy elementy
(szkolenia/studia podyplomowe/egzaminy).
-    w celu zwiększenia dostępności i umożliwienia skorzystania ze wsparcia nowym pracodawcom przyjmuje się zasadę – pierwszeństwo mają pracodawcy, którzy ze środków KFS nie korzystali w roku 2024 oraz 2023.

         Termin rozpoczęcia kształcenia powinien być ustalony najwcześniej 30 dni po dacie złożenia wniosku. Umowy zawiera się tylko na działania na rzecz kształcenia ustawicznego, które nie zostały opłacone przez Pracodawcę, nie rozpoczęły i których termin rozpoczęcia nie będzie kolidował z terminem rozpatrzenia wniosku oraz podpisania umowy.
 
Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku należy dokładnie zapoznać się z jego treścią, Zasadami przyznawania środków z KFS, Kartą oceny wniosku o kształcenie ustawiczne w ramach KFS (wprowadzonymi Zarządzeniem Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli nr 8/2024 z dnia 22 lutego 2024 roku) oraz aktami prawnymi regulującymi wsparcie finansowane w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (w załączeniu).

 
UWAGA! W związku ze zmianami w rozporządzeniu dot. pomocy de minimis, Wnioskodawca wypełnia i składa dwa Formularze informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

Pomoc w odczytaniu informacji na tablicy ogłoszeń lub wydruk o powiększonej czcionce, dodatkowe wyjaśnienia dot. informacji można uzyskać pod nr tel. 68 388 03 26, 68 388 03 46 oraz w pok. 206.
 

Załączniki
Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego 2024 r..pdf (pdf, 757 KB)
Wniosek pracodawcy o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wersja edytowalna (doc, 2355 KB)
Formularz uzupełniający do informacji o pomocy publicznej wersja pdf (pdf, 376 KB)
Formularz uzupełniający do informacji o pomocy publicznej wersja xls (xlsx, 57 KB)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (pdf, 995 KB)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis Excel (xlsx, 76 KB)
Priorytety wydatkowania KFS w 2024 roku (pdf, 132 KB)
Wytyczne i opis priorytetów dotyczący wydatkowania środków KFS w 2024 r. (pdf, 598 KB)
Barometr zawodów deficytowych powiat nowosolski 2024 r. (pdf, 105 KB)
Barometr zawodów deficytowych na województwo lubuskie 2024 r. (pdf, 150 KB)
Kryteria dostępu do form pomocy realizowanej przez PUP Nowa Sól w 2024 r. (pdf, 292 KB)
Rozporządzenie z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (pdf, 280 KB)
Zasady przyznawania środków z KFS (pdf, 162 KB)
Karta oceny wniosku (pdf, 129 KB)
Procedura przyznawania środków KFS (pdf, 106 KB)
Plan wydatkowania środków KFS w 2024 r. (pdf, 143 KB)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę