Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli


Zawartość stron

Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli realizował w 2007 roku projekt "Reaktywacja" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, (Priorytet 1 Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej, Działanie 1.3 Przeciwdziałanie i zwalczanie długotrwałego bezrobocia, Schemat a) Wspieranie osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych) współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.

 

Celem projektu było zdobycie kwalifikacji zawodowych przez osoby powyżej 25 roku życia bezrobotne przez okres do 12 miesięcy oraz osoby powyżej 25 roku życia bezrobotne przez okres od 12 do 24 miesięcy. Docelowo wsparciem miało zostać objętych 298, w tym dla 49 osób przewidziano jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej zgodnie z założeniami SPO RZL i uzupełnieniem SPO RZL Priorytet 1 , Działanie 1.3.

 

Do projektu przystąpiło ogółem 380 osób, w tym 177 kobiet. W ogólnej liczbie beneficjentów ostatecznych było ogółem 186 długotrwale bezrobotnych, w tym 116 kobiet. Na poszczególne działania skierowano: 217 osób na szkolenia zawodowe oraz szkolenia „Jak uruchomić własną firmę", 70 osób na przygotowanie zawodowe, jednorazowe środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej otrzymało 49 osób, w tym 8 osób otrzymało dotację bez uczestniczenia w szkoleniu „Jak uruchomić własną firmę".

 

W ramach projektu odbyły się następujące szkolenia zawodowe:

  • Jak uruchomić własną firmę – 40 osób    
  • Prawo jazdy kat. CE  – 10 osób    
  • Prawo jazdy kat. D przy B – 15 osób    
  • Prawo jazdy kat. C – 10 osób    
  • Podstawowy kurs spawania stali elektroda nietopliwą w osłonie gazów obojętnych (TIG) – 14 osób    
  • Podstawowy kurs spawania stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie   gazów aktywnych (MAG) – 14 osób    
  • Operator maszyn sterowanych numerycznie CNC – 15 osób    
  • Księgowość komputerowa I i II stopnia – 15 osób    
  • Magazynier z umiejętnością obsługi wózków jezdniowych z elementami programu komputerowego z zakresu obsługi magazynowej – 15 osób    
  • Operator koparko-ładowarki – wszystkie typy klasy III – 5 osób    
  • Opiekunka domowa – opieka nad osobą starszą i niepełnosprawną z elementami języka niemieckiego – 5 osób    
  • Opiekunka domowa – opieka nad osobą starszą i niepełnosprawną z elementami języka angielskiego – 5 osób    
  • Sprzedawca – kasa fiskalna, fakturowanie – 20 osób    
  • Uprawnienia elektryczne do 1KV – 7 osób    
  • Podstawowy kurs komputerowy – 20 osób    
  • Tynkarz – 9 osób    

 

W związku z realizacją projektu w ramach udziału w przygotowaniu zawodowym lub szkoleniu, uczestnikom projektu wypłacano stypendium  przygotowanie zawodowe dla 70 osób, dodatki szkoleniowe dla 217 osób. Wsparcie towarzyszące w postaci zwrotu kosztów dojazdu do miejsca odbywania przygotowania zawodowego uzyskało ogółem 29 osób, natomiast wsparcie towarzyszące w postaci zwrotu kosztów za dojazd do miejsca odbywania szkolenia otrzymało ogółem 59 osób. Poza tym osoby uczestniczące w projekcie brały udział w zajęciach aktywizacyjnych w zakresie poszukiwania pracy oraz otoczone zostały opieką doradcy zawodowego.

 

Promocja projektu odbywała się poprzez rozmowy bezpośrednie z bezrobotnymi i pracodawcami. Materiały promocyjne w postaci plakatów oraz ulotek z informacją o projekcie zostały rozpowszechnione wśród osób bezrobotnych, na tablicach ogłoszeń, wydawane były pracodawcom, jednostkom szkolącym oraz beneficjentom ostatecznym projektu. Ponadto plakaty zostały rozpropagowane w gminach i ich jednostkach organizacyjnych, a także na terenie PUP w Nowej Soli. Promowanie projektu odbywało się również poprzez zlecanie publikacji płatnych artykułów w lokalnej prasie (Gazecie Nowosolskiej, Tygodniku Krąg) z informacjami o projekcie oraz stopniu realizacji projektu. Również wyemitowany został nieodpłatnie wywiad w radio Zachód  dotyczący promocji projektu.

 

Cele projektu zostały osiągnięte – udział w projekcie zakończyło ogółem 250 osób, natomiast w trakcie lub po jego zakończeniu pracę podjęło 121 osób, w tym 24 osoby podjęły pracę po odbyciu przygotowania zawodowego, 48 osób podjęło pracę po uczestnictwie w szkoleniu zawodowym, ponadto 49 osób (z czego 41 osób ukończyło szkolenie „Jak uruchomić własną firmę") podjęło samozatrudnienie. Dzięki wsparciu w ramach projektu podniosło swoje kwalifikacje 234 osoby (uzyskały zaświadczenia o ukończeniu przygotowania zawodowego lub szkolenia), w tym 196 osób – otrzymując zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz 38 osób – po ukończeniu przygotowania zawodowego.

 

Wnioskowana wartość projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli w 2007 r. wyniosła    1 187 561,70 zł.

 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę