Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli


Zawartość stron

 

Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli w 2008 r. zawarł umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze na realizację projektu systemowego na okres 01.01.2008 r. do 31.12.2013 r.  W ramach zawartej umowy, w 2009 r. realizowany był projekt „Pomnóż swój kapitał" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnychwspółfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Celem projektu "Pomnóż swój kapitał" w 2009 r. było objęcie wparciem 306 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli, w tym będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy w powiecie nowosolskim.

 

Do kompleksowego przygotowania ich do wejścia na rynek pracy wybrano odpowiednie formy aktywizacji w postaci: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego w połączeniu z jedną z form pomocy takich jak:

  • szkolenie zawodowe dla 140 osób,
  • staż dla 100 osób,
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej wraz ze szkoleniem „Kierownik małego przedsiębiorstwa, przygotowującym do prowadzenia firmy dla 58 osób,
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej bez udziału w      szkoleniu dla 8 osób

 

Ponadto do każdej formy pomocy zastosowano wsparcie towarzyszące w postaci zwrotu kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania stażu/szkolenia. W ramach działań beneficjenci ostateczni skorzystali z usług pośrednictwa pracy w formie rozmowy pośredniczej po podpisaniu deklaracji uczestnictwa w projekcie, co pozwoliło odpowiednio dobrać formy aktywizacji do potrzeb uczestników projektu, ponadto skorzystali z usług doradcy zawodowego.

Po odbyciu formy głównej (stażu, szkolenia lub szkolenia wraz z jednorazowymi środkami na rozpoczęcie działalności gospodarczej) beneficjenci ostateczni uczestniczyli w grupowych zajęciach aktywizacyjnych w klubie pracy, podczas których przedstawiona została im wiedza na podstawie programu szkolenia podręcznika „Klub Pracy". Uczestnicy projektu  zostali zapoznani z takimi zagadnieniami jak „Dokumenty aplikacyjne", „Przygotowanie do rozmowy z pracodawcą", „Rozmowa kwalifikacyjna", znajomość założeń EFS. Uczestnicy grupowych zajęć aktywizacyjnych zostali przygotowani do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia. Natomiast osoby podejmujące działalność gospodarczą uzyskały informacje na temat „Jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną jako pracodawca" oraz „Podstawowe elementy negocjacji". Po odbyciu zajęć aktywizacyjnych, beneficjenci ostateczni, którzy uzyskali wsparcie w postaci stażu zakończyli udział w projekcie korzystając z drugiego etapu rozmowy pośredniczej, która m.in. miała na celu identyfikację odpowiednich ofert pracy pod kątem uzyskanych kwalifikacji. Dodatkowo uczestnicy projektu zostali zapoznani z przepisami prawnymi zawartymi w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w zakresie przysługujących im praw i obowiązków. Beneficjenci ostateczni, którzy uzyskali wsparcie w postaci dotacji po zajęciach aktywizacyjnych, zakończyli udział w projekcie korzystając z drugiego etapu rozmowy pośredniczej. Natomiast uczestnicy projektu, którzy uzyskali wsparcie w postaci szkoleń zawodowych po odbyciu zajęć aktywizacyjnych wzięli udział w grupowej informacji zawodowej. W ramach informacji beneficjenci ostateczni objęci zostali usługami poradnictwa zawodowego, mającego na celu integrację z otwartym rynkiem pracy oraz wspieranie i pobudzanie aktywności zawodowej. W ramach grupowych zajęć z doradcą zawodowym w formie informacji zawodowej uzyskali oni informacje dotyczące rynku pracy, możliwości szkolenia i kształcenia, poczym zakończyli udział w projekcie korzystając z drugiego etapu rozmowy pośredniczej,która m.in. miała na celu identyfikację odpowiednich ofert pracy pod kątem uzyskanych kwalifikacji. Dodatkowo beneficjenci ostateczni zostali zapoznani z przepisami prawnymi zawartymi w wyżej wymienionej ustawie, w zakresie przysługujących im praw i obowiązków. Nawiązując do koncepcji społeczeństwa informacyjnego oraz przybliżając uczestnikom projektu możliwość korzystania z nowoczesnych technik edukacyjnych zajęcia aktywizacyjne oraz informacja zawodowa prowadzona była z użyciem materiałów audiowizualnych. Ponadto w wielu proponowanych szkoleniach zostały wykorzystane elementy informatyki (nauka przy komputerze) oraz nowoczesne technologie stosowane w danym zawodzie np. spawacz.

W ramach projektu w 2009 r. odbyły się następujące szkolenia:

  • Prawo jazdy kat. E do C – 15 osób
  • Kurs spawacza MAG+TIG – 15 osób
  • Kurs spawacza MAG+MIG – 15 osób
  • Operator wózków      jezdniowych – 15 osób
  • Księgowość małych i średnich przedsiębiorstw z wykorzystaniem komputera – 15 osób
  • ECDL – 10 osób
  • Operator sprzętu ciężkiego koparki – 15 osób
  • Operator sprzętu ciężkiego ładowarki – 15 osób
  • Sekretarka z j. angielskim – 15 osób
  • Przedstawiciel handlowy  – 10 osób
  • „Kierownik małego przedsiębiorstwa" wraz z jednorazowymi środkami na podjęcie działalności gospodarczej – 58 osób.

 

W 2009 r. do projektu przystąpiło  ogółem 306 osób, w tym 151 kobiet, zakończyło udział w projekcie ogółem 295 osób, w tym 143 kobiety, z różnych przyczyn przerwało udział w projekcie ogółem  25 osób, w tym 15 kobiet. Z ogólnej liczby osób, które zakończyły udział w projekcie: 87 osób zakończyło staż, 137 osób szkolenie zawodowe, 66 osób otrzymało jednorazowe środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej (w tym 58 osób otrzymało środki wraz ze szkoleniem "Kierownik małego przedsiębiorstwa ").

 

Cele projektu na 2009 r. zostały zrealizowane, o czym świadczy m.in. fakt, iż udział i ukończenie projektu pozwoliło, 90 osobom podjąć zatrudnienie, natomiast 64 osobom –samozatrudnienie. Ponadto 117 osób uzyskało zaświadczenie z tytułu ukończenia szkolenia zawodowego, 99 osób uzyskało zaświadczenie z tytułu ukończenia stażu, 58 osób z tytułu ukończenia szkolenia „Kierownik małego przedsiębiorstwa".

 

Wnioskowana wartość projektu realizowanego przez  Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli w 2009 r. wyniosła 2 202 458,80 zł.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę