Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli


Zawartość stron

 

 

 

 

Projekt „Pomnóż swój kapitał"

realizowany przez PUP w Nowej Soli

w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich,

Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie,

Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnychwspółfinansowany ze środków

Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli w 2008 r. zawarł umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze na realizację Projektu systemowego na okres od 01.01.2008r. do 31.12.2013r. W ramach zawartego aneksu do umowy w 2013 r., kontynuowany był projekt „Pomnóż swój kapitał" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu „Pomnóż swój kapitał" jest aktywizacja zawodowa i pomoc w podjęciu zatrudnienia lub samozatrudnienia przez osoby bezrobotne, zarejestrowane w PUP w Nowej Soli, do dnia 31.12.2013 r. Projekt docelowo obejmie wsparciem 527 osób bezrobotnych, w tym co najmniej:

  • 50% uczestników stanowić będą osoby do 30 roku życia tj. 264 osób
  • 30% uczestników stanowić będą osoby powyżej 50 roku życia tj. 159 osób
  • 15% uczestników stanowić będą osoby długotrwale bezrobotne tj. 80 osób
  • osoby niepełnosprawne stanowić będą co najmniej 7,25 % ogółu uczestników projektu tj. 39 osób.

Do kompleksowego przygotowania ich do wejścia na rynek pracy wybrano odpowiednie formy aktywizacji w postaci pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego w połączeniu z jedną z form pomocy, takich jak:

  • szkolenie zawodowe przeznaczone dla 145 osób (rekrutacja zakończona),
  • staż przeznaczony dla 261 osób (rekrutacja zakończona),
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej wraz ze szkoleniem „Mały biznes" przygotowującym się do prowadzenia firmy przeznaczone dla 100 osób (rekrutacja zakończona),
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej bez udziału w szkoleniu dla 22 osób (rekrutacja zakończona).

 

W projekcie zaplanowane zostały następujące szkolenia zawodowe:

  • „Prawo jazdy kat. CE" dla 15 osób
  • „Prawo jazdy kat. D przy B" dla 15 osób
  • „Operator koparko-ładowarki wszystkie typy kl. III" dla 15 osób
  • „Kurs spawania blach i rur z aluminium i jego stopów spoinami pachwinowymi metodą MIG" dla 20 osób
  • „Kurs pracownika ochrony fizycznej przygotowujący do uzyskania licencji I-go stopnia oraz zakres rozszerzony o szkolenie członka służby informacyjnej i porządkowej" dla 20 osób
  • „Magazynier z obsługa wózka widłowego i komputera" dla 20 osób
  • „Księgowość ds. płac i rozliczeń ZUS" dla 20 osób
  • „Bukieciarstwo" dla 20 osób
  • oraz kurs „Mały biznes" dla osób korzystających z jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej dla 100 osób.  

Uczestnicy projektu rozpoczną udział w projekcie od spotkania z doradcą zawodowym lub pośrednikiem pracy w celu opracowania lub zaktualizowania Indywidualnego Planu Działania. Każdy z uczestników otrzyma stypendium z tytułu stażu/szkolenia w ramach rozpoczętych zajęć.

W 2013 r. do projektu zrekrutowano ogółem 543 osoby: w tym na staż ogółem 269 osób, na szkolenia zawodowe 151 osób, w ramach jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej wraz ze szkoleniem „Mały biznes" ogółem 101 osób oraz 22 osoby w ramach ww. środków bez udziału w szkoleniu. Staż rozpoczęło ogółem 265 osób, w szkoleniach zawodowych wzięło udział ogółem 145 osób, jednorazowe środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej wraz ze szkoleniem „Mały biznes" otrzymało ogółem 100 osób oraz 22 osoby otrzymały ww. środki bez udziału w szkoleniu.

 

Wnioskowana wartość projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli w 2013 r. wyniosła 4 599 971,00 zł.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę