Nabory wniosków - Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli


Zawartość stron


Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli
ogłasza nabór Wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach środków
Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2020
 
Wnioski można składać
w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli
od dnia 09.07.2020 r.  do dnia 13.07.2020 r.
 
Ze względu na zalecenia sanitarne przepływ klientów w urzędzie jest regulowany, wobec czego przed złożeniem wniosku należy skontaktować się telefonicznie pod nr tel. 68 388 03 26 z pracownikiem merytorycznym.
Wnioski będą odbierane bezpośrednio przez pracownika, od godz. 7:00 do godz. 15:00, który umieści na wniosku datę i godzinę złożenia wniosku oraz pieczątkę.
Proszę nie wrzucać wniosków do skrzynki podawczej
znajdującej się przy urzędzie.
 
Kwota środków, jaka pozostała z oszczędności w ramach limitu KFS,
wynosi 51.550,42 zł
 
Wniosek i dokumenty dot. ubiegania się o środki z KFS można pobrać osobiście kontaktując się z pracownikiem merytorycznym pod nr tel. 68 388 03 26 lub pobrać ze strony internetowej: nowasol.praca.gov.pl
(zakładka: dokumenty do pobrania), uwaga nowe druki!
bezpośredni link
 
Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego  w roku 2020:
1) wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
2) wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
3) wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
4) wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
5) wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju;
6) wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
7) wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków starosta uwzględnia:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2019r., poz. 1482 z późn. zm.).
 
Dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu 1 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
 
W ramach priorytetu 2 środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu 3 Wnioskodawca powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu nowosolskiego bądź województwa lubuskiego.
Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o:
         - Barometr zawodów 2020 powiat nowosolski,
         - Barometr zawodów 2020 województwo lubuskie,
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu 4 Wnioskodawca powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/ zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy. Wnioskodawca powinien dostarczyć jakikolwiek wiarygodny dokument np. kopię dokumentów zakupu, decyzję dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz przedstawić logiczne i wiarygodne uzasadnienie.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie pracownika/ pracodawcę, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
 
Dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu 5 opracowane na podstawie następujących dokumentów:
- Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 (załącznik do Uchwały nr XXXII/319/12 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dn. 19.11.2012 r.):  https://obserwuj.lubuskie.pl/uploads/pliki/14608_SRWL_2020_z_zalacznikami_1.pdf
- Lubuska Strategia Zatrudnienia na lata 2011-2020 (Załącznik do Uchwały nr VI/41/11 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dn. 14.02.2011 r.): http://obserwuj.lubuskie.pl/uploads/documentsearch/id62/1981_LSZ%20(20110127)%20(1)za%C5%82%20do%20UchwSWL.doc
 
W ramach priorytetu 6 środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
 
Dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu 7 dotyczy następujących podmiotów:
a) Przedsiębiorstw społecznych wpisanych na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS.
b) Spółdzielni socjalnych - wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.
c) Zakładów Aktywności Zawodowej - to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy Przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
 
Kryteria dostępu do KFS w roku 2020 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli:
- Urząd przeznacza środki wyłącznie na wsparcie kształcenia ustawicznego Pracodawcom,  posiadającym siedzibę główną lub oddział w stosunku do pracowników zatrudnionych na terenie powiatu nowosolskiego.
- Udziela się wsparcia Pracodawcom, którzy chcą uzyskać dofinansowanie dla pracowników, pod warunkiem, że na dzień składania wniosku dany pracownik przepracował okres min. 3 miesięcy na umowę o pracę na min. ½ etatu i nadal pozostaje w zatrudnieniu.
- Udziela się wsparcia Pracodawcom, którzy chcą uzyskać dofinansowanie dla siebie, pod warunkiem, że na dzień składania wniosku pracodawca prowadzi działalność przez okres min. 3 miesięcy i zatrudnia co najmniej 1 pracownika, który przepracował okres min. 3 miesięcy na umowę o pracę na min.  ½ etatu.
- Urząd nie finansuje ze względu na wysokie zapotrzebowanie w ramach KFS szkoleń realizowanych poza granicami Polski.
- Ze względu na wysokie zapotrzebowanie ze strony pracodawców na finansowanie działań w ramach KFS Urząd nie finansuje badań lekarskich, ubezpieczeń NNW i badań potrzeb w zakresie kształcenia ustawicznego zleconego firmie zewnętrznej.
- Ustala się, że wniosek pracodawcy ubiegającego się o wsparcie w ramach KFS maksymalnie może zawierać trzy elementy (szkolenia/ studia podyplomowe/ egzaminy).
- W celu zwiększenia dostępności i umożliwienia skorzystania ze wsparcia nowym pracodawcom przyjmuje się zasadę - pierwszeństwo mają pracodawcy, którzy ze środków KFS do tej pory nie korzystali.
 
Wnioski rozpatrywane będą według kolejności wpływu.
Wnioski złożone przed  lub po wskazanym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.
 
Termin rozpoczęcia kształcenia powinien być ustalony najwcześniej 30 dni po dacie złożenia wniosku.
Umowy zawiera się tylko na działania na rzecz kształcenia ustawicznego, które się jeszcze nie rozpoczęły.
 
Pomoc w odczytaniu informacji na tablicy ogłoszeń lub wydruk o powiększonej czcionce, dodatkowe wyjaśnienia dot. Informacji można uzyskać pod nr tel. 68 388 03 26 oraz w pok. 206 lub na stronie: nowasol.praca.gov.pl.
 
 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę